Sauna
Sauna jest zabiegiem fizjoterapeutycznym wykorzystywanym od wieków. Przede wszystkim działa profilaktycznie i ma ogromną ilość zalet. Ciepło sauny wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a czynność serca ulega przyspieszeniu. Wszystko to przyczynia się do wzrostu energii przy jednoczesnym odprężeniu ciała. Oprócz tego kąpiel w saunie pobudza przemianę materii, co pomaga w redukcji masy ciała, a do tego po ciężkim treningu, doskonale regeneruje mięśnie.
Podczas korzystania z sauny skóra rozgrzewana jest do temperatury ok. 40 stopni Celsjusza, a wydzielany pot ma za zadanie obronić organizm przed przegrzaniem. Zatem oprócz potu, organizm wydala również zbędne toksyny i zanieczyszczenia skóry. Gruczoły łojowe odblokowują się, co sprzyja usunięciu nadmiaru sebum. Po skorzystaniu z sauny, skóra jest wyraźnie oczyszczona, lepiej ukrwiona, a także bardziej gładka. Przez to uzyskujemy ładny koloryt, by efekt ten utrzymał się przez dłuższy czas konieczne jest dostarczenie organizmowi dużej ilości płynów, zalecane jest spożycie około litra wody po wyjściu z sauny. Oprócz tego warto zadbać o właściwe nawilżenie i odżywienie skóry przy pomocy kremu lub balsamu do ciała.
Sauna jest również naturalnym sposobem na rozwiązanie różnego rodzaju problemów ze zdrowiem, do których zaliczają się m.in.: choroby reumatyczne, zmiany zwyrodnieniowe stawów i skutki ich urazów, nerwobóle, rwę kulszową, przykurcze mięśniowo-stawowe, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenie zatok, krtani), zaburzenia przemiany materii, nieżyt żołądka, stany zapalne jelit, infekcje pęcherza moczowego, czy kamica. Sauna wtedy jest świetnym uzupełnieniem podstawowej terapii. Skandynawowie podkreślają świetne skutki połączenia przegrzania organizmu z zabiegiem nagłego ochładzania. Mają oni w zwyczaju wskakiwanie do przerębla po rozgrzaniu w tradycyjnej saunie fińskiej. Dlatego, by odczuć pełną satysfakcję i skorzystać ze wszystkich uroków sauny należy podążać za poniższym schematem:
- Bierzemy prysznic – oczyszczenie skóry, ułatwienie pocenia się oraz higiena.
- Wchodzimy do sauny – wchodzimy wytarci ręcznikiem do sucha, bez metalowych ozdób, ponieważ mogą one parzyć. W saunie zawsze siadamy na ręczniku.
- Rozgrzewamy się – przez 5-15 min, zwracamy uwagę na klepsydrę, termometr i higrometr!
- Schładzamy się – najlepiej gwałtownie: mocny lodowaty prysznic, należy najpierw delikatnie schłodzić okolice serca.
- Rozgrzewamy się – przez 5-15 min, zwracamy uwagę na klepsydrę, termometr i higrometr!
- Schładzamy się – najlepiej gwałtownie: mocny lodowaty prysznic, należy najpierw delikatnie schłodzić okolice serca.
- Wypoczywamy – zasłużony odpoczynek, odprężenie…no chyba, że mamy ochotę na jeszcze jeden cykl.
- Uzupełniamy straty płynów – woda mineralna i naturalne soki.
Nie należy się spieszyć, ponieważ oprócz odprężenia fizycznego, równie ważne jest odprężenie psychiczne. Wsłuchajmy się w swój organizm, ponieważ tak naprawdę to on reguluje czas naszego pobytu w saunie. Weźmy pod uwagę, że oprócz relaksu, pobyt w saunie wiąże się z dużym obciążeniem dla naszego organizmu i powoduje wzrost tętna i ciśnienia.
Oczywiście istnieje lista przeciwwskazań do korzystania z sauny, do których należą:
- schorzenia układu krążenia,
- ostre infekcje (zapalenie oskrzeli, grypa),
- nadczynność tarczycy,
- żylaki,
- ciąża,
- świeże rany pourazowe,
- choroby zakaźne i nowotworowe,
- epilepsja,
- menstruacja,
- zmiany skórne
Ważne jest również to, by lecząc się u lekarza specjalisty, skonsultować z nim naszą możliwość skorzystania z sauny oraz długość przebywania w niej. Korzystanie z sauny jest świetną metodą relaksu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, ważne jednak, by słuchać swojego organizmu i wziąć pod uwagę wszystkie przeciwwskazania.
Dla wszystkich klientów naszego klubu sauna gratis – dla osób z zewnątrz jednorazowe wejście 40 PLN.