Checklista z najważniejszymi rzeczami, o których musisz pamiętać przy każdym wyjściu na siłownię. O jej przydatności przekonasz się za każdym razem, gdy tuż przed treningiem odkryjesz w szatni brak któregoś z elementów. 

Buty 

Wybór butów treningowych to ważny element przygotowań do prawdziwych treningów – w dużej mierze odpowiadają  one za komfort ćwiczeń oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Absolutny must have w klubie to także dodatkowe klapki – komfort po treningu i wyjściu spod prysznica jest równie ważny. Do tematu dopasowanego obuwia z pewnością wrócimy, tymczasem dwa poradniki, które pomogą nam postawić pierwsze pewne kroki w sali ćwiczeń:

Jak wybrać buty na fitness? 

Jak wybrać buty do treningu siłowego i podnoszenia cieżarów (liftery)? 

Strój 

Krótkie spodenki czy dres, legginsy czy luźne szorty – komfort to podstawa doboru stroju na siłownię, ale warto też postawić na materiały dobrze odprowadzające pot, takie jak poliester. Przeczytaj więcej o właściwościach tkanin, z jakich wykonuje się współcześnie stroje do ćwiczeń – to najlepsze wprowadzenie przed wyborem, zahaczające o aspekt ważniejszy, niż kolor czy aktualne trendy.

Butelka wody

Niedobór wody obniża tempo przemiany materii (nawet 3% przy niedoborze 250 ml na dobę) – to z pewnością działa na wyobraźnię tych, którzy na siłownię zapisali się, by stracić kilka zbędnych kilogramów. Ale nie tylko ich dotyczy uzupełnianie ubytków wody w czasie treningu – 1,5 litrowa butelka (niegazowanej lub gazowanej) wody pomoże nam w nawodnieniu organizmu, który traci ok. 500 ml płynów w czasie ćwiczeń.

Ręcznik

Stanowisko treningowe powinniśmy traktować z namaszczeniem godnym przepisów BHP. Dlatego ręcznik jest wręcz siłownianym symbolem, przepustką – w myśl zasady „go hard or go home” należy przygotować się na przelewanie siódmych potów, a wtedy zadbanie o stanowisko staje się znakiem nie tylko dbania o własną higienę, ale również szacunku dla innych klubowiczów. A że po treninngu czeka nas prysznic, warto zadbać o przynajmniej dwa egzemplarze. Dotychczas zebrane przedmioty wymagają już sporej pojemności, o czym warto pamiętać przed zakupieniem torby.

Bielizna

Tu chyba nie trzeba wyjaśnień – swoją checklistę możesz zacząć od przygotowania bielizny na wymianę po treningu. Kropka.

Odtwarzacz/ telefon 

Paradoksalnie bardzo ważny element motywacyjny to przygotowanie się na rutynę cardio – odtwarzacz mp3 przyda się przy 40 minutowych biegach, ułatwi koncentrację, a zarazem oderwanie się od rozpraszających aspektów życia siłowni. Smartfon to oczywiście bardzo ciekawa alternatywa – zerknij na szereg aplikacji, zestawionych przez PC Mag, który pomoże ci dowiedzieć się więcej o swoim organizmie w czasie ćwiczeń, zmotywuje i będzie cennym uzupełnieniem dla rad trenera.

25 najlepszych aplikacji na siłownię